Kategórie

Výrobcovia

PayPal Verified

PayPal Logo

Rozmýšľate aký filter kúpiť?
My Vám predstavíme, na čo ktorý filter slúži.

Čo je filter?

Fotografické filtre ovplyvňujú alebo upravujú svetlo ešte než sa dostane do samotného objektívu. Vďaka ním môžete získať dokonalé fotografie bez akýchkoľvek následných úprav v editore.

Polarizačné filtre

Polarizačný filter je drobným doplnkom fotoaparátu, ale práve on je tajomstvom nádherne prekreslených farebných fotografií, taliansky modrej oblohy bez oparu alebo fascinujúcich fotografií vodného sveta urobených „skrz vodnú hladinu" bez jediného odlesku.
Tento predsádkový filter namontovaný pred objektiv fotoaparátu urobí s Vašimi fotografiami pravé divy. Výrazne odstráni odlesky a opar a vďaka zvýšenej sýtosti farieb dosiahnete stmavenie oblohy a väčšieho prekreslenia farieb. Polarizačný filter by vo výbave fotografa a zvlášť fotografa-krajinára nemal chýbať.

UV filtre

UV filtre patria medzi základnú výbavu každého fotografa. Jeho primárnym účelom je zamedzenie prechodu UV žiarenia a je doporučovaný najmä vo vyšších nadmorských výškách, kde je ultrafialové žiarenie silnějšie.

UV filtre sa využívají aj ako ochrana predného optického člena objektívu.

Efektové filtre

Efektorý filter alebo aj hviezdičkový filter dodá Vašim fotografiám efekt hviezdičiek na lesklých a svetlých miestach. Pomocou týchto filtrov sa dajú nasnímať efektné fotky nočného mesta

Prechodové filtre

Pod pojmom prechodový filter sa rozumie filter, ktorý nemá rovnakú intenzitu zafarbenia na celej ploche. Farba tvorí prechod od žiadnej cez miernu až po tmavú farbu. Vyrába sa v rôznych farbách a druhoch.
Využitie takéhoto nástroja je veľmi účinné pre mnoho druhov reklamnej či krajinárskej fotografie, ale využijete ho aj v nečakaných situáciách, napríklad v makrofotografii.
Účinok týchto filtrov sa nedá simulovať v počítači retušou.

Farebné filtre

Význam farebných filtrov vo farebnej filmovej fotografii je dvojaký:
- kompenzácia farebnej teploty - aby sa film na denné svetlo dal použiť aj v umelom svetle alebo naopak. Filtrami sa dá jemne doladiť farebnosť svetla. Ak fotky v umelom svetle vychádzajú napríklad žltšie, než by mali, filtrom sa dá situácia vyriešiť.
- efekt - zámerná deformácia farieb, aby obraz bol teplejší, studenší alebo aby mal náladovú farebnosť.

Zatiaľ čo funkciu kompenzácie farebnej teploty zvláda automatika aj tých najlacnejších fotoaparátov, funkciu efektnej farebnosti nemusíte v digitálnej fotografii nutne určiť už počas snímania. Účinky farebných filtrov sa totiž celkom jednoducho dajú simulovať aj v retušérskom programe, a navyše máte plnú kontrolu nad tým, ako má vyznieť výsledok.

Cokin filtre

Filtre Cokin sa vďaka originálnemu Cokin systému líšia od použitia bežných našrobovacích filtrov. Firma Cokin vyrába svoje filtre zo špeciálneho organického skla a ponúka veľký výber príslušenstva. V ponuke sú filtre Cokin P, kruhové filtre Cokin C alebo profesionálne rady Cokin Z-Pro.

Infračervené IR filtre

Ak ste priaznivcom kreatívnej fotografie, potom by nemal infračervený filter vo Vašej výbave chýbať. Vďaka schopnosti vidieť žiarenie krátkej vlnovej dĺžky než dokáže zaznamenať ľudské oko, otvára sa Vám pri fotografovaní nový obzor.
Infračervený filter zamedzuje prieniku alebo obmedzuje prienik viditeľného žiarenia a prepúšťa žiarenie s vyššou vlnovou dĺžkou. V tej chvíli sa ocitáte vo svete, ktoré ľudské oko nevidí a ktorý je stvorený na experimentovanie. Krajina zachytená takýmto filtrom vyzerá veľmi zaujímavo a tajuplne.

Šedé filtre ND

Šedé neutrálne filtre (ND – Neutral Density) sa využívajú pre predĺženie expozície a to bez ovplyvnenia farebnosti fotky. Preto sú šedé filtre vhodné najmä pri fotení rozmazanej tečúcej vody (potôčiky, morské vlny). Silnejšie varianty šedých filtrov sa používajú napríklad pri fotení verejných priestranstiev bez pohybujúcich sa ľudí.

Filter ND4 - prepúšťa 25% svetla, posun EV predstavuje 2 jednotky

Filter ND8 - prepúšťa 13% svetla, posun EV predstavuje 3 jednotky

Skylight filtre

Skylight filtre sú svojimi vlastnosťmi podobné UV filtrom. Pohlcujú UV žiarenie, môžu byť použité ako ochrana proti mechanickému poškodeniu predného člena objektívu a naviac umožňujú potlačenie studených tónov. Pri fotografovaní osôb za denného svetla tak docielite vďaka Skylight filtru jemnejšie farby pleti.

Zmäkčujúce filtre

Vďaka nepravidelným nerovnostiam na povrchu filtra, ktoré sú po celej ploche, dochádza k silnejšiemu rozptylu svetlých oblastí a celkovému zníženiu kontrastu. Používajú sa hlavne pri potrétovej fotografii (pre komerčné fotografie)

Didymium Red Intensifier filtre

Filtre Red Intensifier, tiež nazývané Didymium, Redhancer alebo Red Enhancer, sú vyrobené zo špeciálneho didymiového skla. Filtre zvýrazňujú podanie červených, oranžovývh a hnedých odtieňov pri minimálnom vplyve na ostatné farby. Uplatnenie nachádzjú pri fotografovaní krajiny s červenými prvkami (jesenné stromy, tehlové domy, červené strechy domov), zátiší (červené ovocie) a pod.

Didymium Green Intensifier filtre

Filtre Green Intensifier, tiež nazývané Greenhancer alebo Green Enhancer, sú vyrobené zo špeciálneho skla. Filtre zvýrazňujú podanie zelených odtieňov pri minimálnom vplyve na ostatné farby. Uplatnenie nachádzjú pri fotografovaní krajiny, rastlín a zelených predmetov.

Didymium Blue Intensifier filtre

Filtre Blue Intensifier, tiež nazývané Bluehancer alebo Blue Enhancer, sú vyrobené zo špeciálneho skla. Filtre zvýrazňujú podanie modrých odtieňov pri minimálnom vplyve na ostatné farby. Uplatnenie nachádzjú pri fotografovaní krajiny s vodnými plochami, mora. Rozjasňujú zamračenú oblohu a uplatnenie nachádzajú aj v situáciách, keď je polarizačný filter neúčinný.

Vlastnosti filtrov:

DMC - Digital Multi-Coated
Filtre s mnohovrstvovou povrchovou úpravou DMC veľmi dobre redukujú presvetlenie objektivu a zdvojovanie obrazu spôsobené povrchovými reflexami.

BAF - Čierny aluminiový krúžok
Pri filtroch je použitý čierny hliníkový krúžok s matnou saténovou úpravou, ktorý znižuje odrazy.

BRG - Black Rimmed Glass
Hrana skiel filtrov je čierna, aby sa znížila možnosť odrazu svetla na hranách.

LPF - Nízky krúžok
Ultra tenké krúžky filtrov zamedzujú vinetáciu na superširokých objektívoch. Krúžky majú na prednej strane závit a je možné na ne nasadiť krytku.

KEF - Vrúbkovaná hrana krúžku
Krúžok filtru je z vonkajšej strane vrúbkovaný. Táto úprava krúžku uľahčuje manipuláciu pri nasadzovaní na objektív a dávanie dole.

UVC - Ochranné púzdro proti UV lúčom
Púzdra filtrov poskytujú ochranu proti UV žiareniu a predlužujú tak životnosť filtra.


Úvodná stránkaÚvodná stránkaOdber noviniek

Posielajte mi novinky mailom

Spätná väzba

Prosím pošlite nám hodnotenie

Štatistika stránky

Položiek v ponuke
Položiek v ponuke 957

Kategórie tovaru
Kategórie tovaru 134